Pitts Special S1s

 

Produkt amerykańskiej firmy Greatplanes


Kupiony od pewnego sympatycznego pilota PLL LOT :)


Dane firmowe:

Skala: 1:3
Rozpiętość - 1740 mm górny płat i 1630mm dolny płat
Długość - 1780 mm
Pow. skrzydeł - 84 dm2
Silnik benzyniak 45ccm
Obciążenie pow. nośnej - 75-85g/dm2 (w rzeczywistości chyba wyjdzie ciut więcej)
Waga - 6.35 - 7.25kg (na oko może dojść do 8kg)
Profil - symetryczny, dwuwypukły (ale cholera wie jaki)

Model kupiłem już prawie złożony. Chciałem kupić dużą Extrę ale... Pitts zawsze chodził mi po głowie, więc gdy pojawiła się okazja.... ;)

Obecnie kompletuję resztę osprzętu (manager zasilania itp) i niedługo będzie oblot.

W tym miejscu składam podziękowania P.Tadeuszowi Hardt od którego odkupiłem model- za pozbawienie mnie przyjemności składania;-), a z drugiej strony za przybliżenie terminu oblotu, który przy moich zasobach czasowych odbył by się zapewne około listopada:-). No i jeszcze za przemiłą pogawędkę. Jeszcze dziękuję też firmie Nastik za silnik, w który Staszek Bruski poprzez zabiegi magiczne tchnął życie i wierzę że służył mi będzie wiernie, a nie wykluczam że i wnukom, które kiedyś posiądę :-)

18.07.2006 Wszystko gotowe, czas więc na oblot. Trochę jest zabawy przy montażu modelu ne lotnisku. Sporo śrubek. W końcu model zatankowany i silnik odpalony. Start przebiega bez jakichkolwiek problemów. Silnik dobrze pracuje. Model stromo się wznosi. Lata stabilnie. Po zdjęciu gazu bardzo szybko wytraca prędkość więc trzeba uważać przy lądowaniu. 2-3 próby lądowania i maszyna gładko siada na ziemi. Lata zarówno szybko jak i powoli. Bez opóźnienia reaguje na stery. Silnik trochę słaby jak na ten model (pomimo sporej pojemności - 45ccm). Może to kwestja regulacji....