GWS Messerschmitt BF-109e

 

Jest to trochę spóźniony "Mikołaj" ;) Szukałem czegoś co może zastąpić mojego wysłużonego Pibrosa. Nie wymaga składania na lotnisku więc świetnie nadaje się na szybki wypad po pracy.

Dane techniczne:

Długość: 758mm
Rozpiętość: 900mm
Powierzchnia: 13.55dm2

Masa: 310 - 410g (mój 470g z powodu cięższego kontrolera, złączek i większego pakietu)

Obciążenie powierzchni: 22.9-30.26 g/dm2 (u mnie 34.7g/dm2)
Model jest wykonany z dość twardego styropianu.. Wygląda to bardzo solidnie. Odwzorowano nawet linie podziału. Elementy plastikowe umieszczone są na wypraskach więc całość wygląda jak trochę przerośnięty model plastikowy. Tym większa więc będzie przyjemność z jego budowy. Kadłub jest podzielony na 2 połowy (tak jak w plastikach). Skrzydła i statecznik poziomy są całe. Imponująca jest też ilość naklejek z napisami eksploatacyjnymi włącznie. Zastosuję w nim oryginalny napęd (silnik 350 z przekładnią) i pakiet 7x950mAh firmy Kan. Aż się prosi o włożenie pakietu Li-Poly.
15.01.2004 Zacząłem dłubanie przy Messerku. Mam nadzieję, że na weekend już będzie lotny o ile pogoda pozwoli.

17.01.2004 Pogoda do niczego więc mogę spokojnie, bez pośpiechu dopieszczać to maleństwo.

Niech nikogo nie zwiedzie obecny wygląd. Tak naprawdę to jest on tylko pomalowany ale jeszcze nic nie jest sklejone.

18.01.2004 Baardzo powoli do przodu.... Maszyna dorobiła się pilota. Jest nim Helmutt von Flieger.
20.01.2004 Maszyna gotowa na przyjęcie RC. Chyba w weekend uda się oblatać Messera.
26.01.2004 Serwo do lotek dotarło i maszyna jest gotowa. Czeka na oblot. Domalowałem jeszcze kilka zabrudzeń aby wyglądał realistyczniej. Ponadto dodałem linie podziału blach na spodniej części skrzydła.
1.02.2004 Nadszedł czas oblotów Messerschmitta. Co mogę napisać o właściwościach lotnych? Nie jest to maszynka do nauki latania. Mała masa, profil symetryczny i w miarę duża czułość na stery a do tego nie za mocny napęd powodują, że trzeba go cały czas pilnować. Szczególnie przy drobnych nawet powiewach wiatru ma tendencje do zmiany położenia. Z mocniejszym napędem byłby do niezły "przecinak". Po wyłączeniu silnika bardzo ładnie szybuje ale trzeba uważać aby go nie przeciągnąć. Można wykonywać proste akrobacje (pętle, beczki, przewroty itp) ale wymaga to wcześniejszego rozpędzenia modelu. Poniżej kilka fotek z oblotów.
20.04.2004 Ostrzeżenie dla używających serw gws do napędu lotek: Dźwignia serwa pękła w czasie lotu co spowodowało kreta i złamanie kadłuba.