Extra 300 JR Models

 

Konstrukce a vyroba - JR Models Czechy Nr kat. JR 19


Kupiłem go u Leszka Jury w
Model Partner za cenę chyba 1050,-PLN. Zakup przebiegł wzorowo - wysyłkowo, Leszek wysłał mi nawet trochę fotek zrobionych na moją prośbę.


Dane firmowe:
Rozpiętość - 1800 mm
Długość - 1500 mm
Pow. skrzydeł - 67,1 dm2
Silnik 10 ccm
Obciążenie pow. nośnej - 53g/dm2
Waga - 3,5 - 4,2 kg
Profil - NACA 64012

Gotowy do lotu waży 3700g

Pomyślałem sobie, że po "podstawówce" modelarskiej zrobię Spita, a następnie akrobata, no i kupiłem Extrę. Czeka w tej chwili na moce przerobowe, które nie nadchodzą, a to z powodu Jantara. Może to i dobrze bo zakatuję ją jak Spita (a pewnie będzie narowistrza), więc niech czas upływa a me kwalifikacje rosną....

Kadłub laminat (bardzo lekko wykonany). Reszta konstrukcji balsowo - sosnowa z kesonem.
Całość robi wrażenie "piórkowej" konstrukcji. Silnik do tej laluni zakupiłem nieco przerośnięty, bo te 10ccm producenta nie nastraja mnie optymistycznie. Zakupiłem OSa FX-91 (15ccm) w
Wimarexie , gdzie ceny OSów są na prawdę O.K. Jak go pierwszy raz rozbiję uzupełnię informacje

(to był żart.... tfu tfu tfu)

Jako, że jednoczesnie pracuję też nad Jantarem i sterowcem prace nad Extra ida niezbyt szybko. Oto aktualny stan modelu oraz projekt malowania.
No i kolejny krok do przodu. Coraz bliżej do oblotów i coraz większe drżenie rak z wrażenia....

27.4.2003 No i "nadejszła wiekopomna chwiła" ;) Czas oblatać nowe cudo. Silnik chodzi, kolana i ręce lataja jak u starego pijaka....Najpierw taniec na ziemi. Maszynka reaguje idealnie. Drewniane smigło 14x6 pięknie gra. Pora startować. Zimny pot występuje na czoło, silnik wchodzi na maksymalne obroty, kilka metrów kołowania i .... Extra prawie pionowo wspina się w górę... Jest bardzo szybka i bardzo stabilna.

"Ależ to ma kopa... odrobina treningu i będzie wisieć na smigle!" wyrokujemy. Czas pokręcić conieco... kręci jakies 1.5 beczki na sekundę. Akcentowane figury też wychodza idealnie. Podejscie do ladowania trzeba robić daleko od lotniska ze względu własnie na prędkosć i swietne własciwosci lotne.

Nono.. ten model nie będzie się kurzył :)

Poniżej sa fotki wykonane po drugim locie. Niestety film z zarejestrowanymi dwoma całymi, pierwszymi lotami został nagrany na analogowej kamerze i nie mamy jak go przerzucić abyscie mogli go obejrzeć ale jak się uda to wrzucimy go na stronę.

28.04.2003 Dzisiaj Extra miała kolejny lotny dzień. Tym razem zamieszczamy fotki z lotu i krótki film: extra_jejusia.avi (wielkosć pliku 1.7mb)
11.05.2003 Dzisiaj podczas lotu urwała się lotka. Niestety nie odpadła ale zaczepiła się jednym końcem. To spowodowało całkowita utratę sterownosci i kontakt z drzewem. Skrzydła zmiażdżone....ale będzie odbudowa. Jeżeli nie uda się dostać oryginalnych skrzydeł, zostana one wykonane ze styropianu...
31.05.2004 Dzisiaj postanowiliśmy wrzucić coś nowego dotyczącego Extry. Po odbudowie skrzydeł lata naprawdę świetnie. Silnik dotarł się już dokładnie i działa niezawodnie. Oto 2 filmy oraz fotka z dzisiaj: film 1 i film 2