Bellanca Decathlon

 

Produkt amerykańskiej firmy Great Planes

Półmakieta samolotu akrobacyjnego Bellanca Decathlon (foto nr 2)


Kupiłem go u Leszka Jury w Model Partner


Dane firmowe:
Rozpiętość - 1625 mm
Długość - 1140 mm
Pow. skrzydeł - 45 dm2
Silnik 6.5-7.5ccm (w moim przypadku MVVS 7.5ccm)
Obciążenie pow. nośnej - 58-67g/dm2
Waga - 2.6 - 3kg
Profil - dwuwypukły symetryczny

17.03.2003 Nadszedł czas na pierwsze loty Decathlona. Pogoda piękna, lotnisko bez sladów sniegu....Niedługo więcej fotek

28.04.2003 Wiele się nie nalatałem Decathlonem. Ostatecznie silnik (MVVS 7.5ccm) odmówił posłuszeństwa (i tak wiele przeżył zanim go dostałem). W ramach testów założę do niego Magnum XL 61A (10ccm). Zobaczę co z tego wyjdzie. Docelowo silnik ten przeznaczony jest do innego modelu.. ale o tym na innej stronie trochę pózniej.

No i zamontowałem "dychę" do Decathlona. Zamontowałem drewniane smigło 11x5 i ....

po odpaleniu silnika (nareszcie mam silnik, który odpala wręcz od pierwszego obrotu) ustawiłem się na pasie, dodałem gazu i .... allllleee rakieta. Tożto startuje po kilku metrach i pionowo idzie w górę... aaale zabawa!!

Oto kilka fotek z lotów i eksperymentalna wersja Decathlona. Niestety, nie latajaca... chociaż.. kto wie? może któregos dnia? ;)

16.05.2004 Do dzisiaj Decathlon wiernie mi służył. Więcej już nie poleci. Nie udało się go wyprowadzić ze spirali... przy pełnej prędkości (nie pomogło zdjęcie gazu) przyłożył pionowo w ziemię. Skrzydłu praktycznie nic się nie stało, za to kadłuba szukałem w zbożu w promieniu kilku metrów. Na szczęście silnik, odbiornik i serwa ocalały.

Niniejszym, dział "Decathlon" zostaje zamknięty na zawsze.